Ginekologia

Czym się zajmuje ginekologia?

 

Ginekologia jest dziedziną medycyny zajmująca się budową, czynnościami i schorzeniami układu rodnego kobiety. Ściśle związana z położnictwem, które zajmuje się prowadzeniem kobiety w ciąży, weryfikacją zdrowia płodu, dbaniem o to, by ciążą przebiegała prawidłowo, zapewniając zdrowie zarówno matce, jak i dziecku.

 

Badania ginekologiczne:

zebranie wywiadu dotyczącego objawów i schorzeń występujących w przeszłości i w rodzinie (np. nowotworów), a także (specyficzne tylko dla badania ginekologicznego) dane dotyczące cyklu miesiączkowego (wiek menarche, data pierwszego dnia ostatniej miesiączki, długość cyklu, jego regularność), informacje na temat współżycia (bolesność, suchość pochwy, krwawienia po stosunku) czy występowania innych niepokojących objawów (upławy, krwawienia, ból). Ważne jest też uzyskanie informacji na temat wykonywania przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka

badanie piersi - powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Młode kobiety powinny okresowo wykonywać badanie USG sutka, natomiast po 40 roku życia mammografię. Lekarz ginekolog powinien nauczyć i skontrolować prawidłowe wykonywanie przez kobietę samobadania piersi

badanie pacjentki - stricte ginekologiczne, którego elementami będzie badanie palpacyjne przez powłoki brzuszne narządów miednicy; badanie wewnętrzne tzw. dwuręczne (badanie jedną ręką przez pochwę, druga na powłokach brzusznych) mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualnie inne patologie w miednicy mniejszej; badanie tarczy szyjki macicy (w tym celu zakłada się pacjentce wziernik dopochwowy)

w razie konieczności zlecenie badań dodatkowych, np. laboratoryjnych i obrazowych.

 

Kiedy warto skorzystać?

 

Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie.

Jeżeli masz zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, stosujesz antykoncepcje, masz problemy z niepłodnością, obawiasz się nowotworów narządów rodnych, zgłoś się do naszego specjalisty.

 

Zaplecze diagnostyczne

 

Nasz gabinet ginekologiczny wyposażony jest w nowoczesny sprzęt diagnostyczny:

Kriochirurgia

Kolposkopy

Elektrochirurgia

USG

 

W zakresie poradni i profilaktyki ginekologicznej, DOM-MED oferuje:

pełny zakres badań biochemicznych

badań hormonalnych, łącznie z testami dynamicznymi

bakteriologicznych

cytologicznych

biopsji endometrialnej

badań USG, obejmujących zarówno diagnostykę narządów rozrodczych jak i weryfikujących ciążę

USG sutków

 

 
 

Valid XHTML 1.0 Transitional

Poprawny CSS!